Esfahan . org

مقاومت لپتین چیست؟

مقاومت لپتین چیست؟
آیا میدانید لپتین و مقاومت لپتین چیست؟ در ادامه به این موضوغ خواهیم پرداخت.

مقاومت لپتین و  هر چیزی که شما باید درباره لپتین بدانید:
لپتین
چگونه کار می کند
مقاومت لپتین
رژیم غذایی
علل مقاومت
معکوس مقاومت
خط پایین
بسیاری از مردم بر این باورند که افزایش و از دست دادن وزن همه مربوط به کالری و قدرت است.

با این حال ، تحقیقات مدرن درباره چاقی مخالف است. دانشمندان به طور فزاینده می گویند هورمونی به نام لپتین درگیر است (۱ منبع معتبر)

مقاومت لپتین ، که بدن شما به این هورمون پاسخ نمی دهد ، اکنون اعتقاد بر این است که عامل اصلی افزایش چربی در انسان است ( ۲ ).

در این مقاله همه چیزهایی که باید در مورد لپتین و چگونگی نقش آن در چاقی بدانید توضیح می دهد.

در Pinterest به اشتراک بگذارید
ملاقات با لپتین – هورمونی که وزن بدن را تنظیم می کند
لپتین هورمونی است که توسط سلولهای چربی بدن شما تولید می شود (۳ منبع معتبر)

اغلب به “هورمون سیری” یا “هورمون گرسنگی” گفته می شود.

هدف اصلی لپتین در مغز است – خصوصاً ناحیه ای به نام هیپوتالاموس.

لپتین قرار است به مغز شما بگوید – وقتی چربی کافی ذخیره می شود – دیگر نیازی به غذا نخواهید داشت و می توانید کالری را با سرعت عادی بسوزانید ( ۴ ).

همچنین بسیاری از کارکردهای دیگر مربوط به باروری ، ایمنی و عملکرد مغز را دارد ( ۵ ).

با این وجود ، نقش اصلی لپتین تنظیم طولانی مدت انرژی ، از جمله تعداد کالری هایی است که می خورید و هزینه می کنید ، و همچنین چربی هایی را که در بدن ذخیره می کنید (۶ منبع معتبر)

سیستم لپتین برای جلوگیری از گرسنگی و پرخوری انسان ، تکامل یافته است که هر دو باعث می شود احتمال کمتری برای زنده ماندن در محیط طبیعی وجود داشته باشد.

امروزه ، لپتین در جلوگیری از گرسنگی ما بسیار مؤثر است. اما چیزی در مکانیسم شکسته شده است که قرار است مانع از پرخوری شود.

خلاصهلپتین هورمونی است که توسط سلولهای چربی بدن شما تولید می شود. نقش اصلی آن تنظیم میزان ذخیره چربی و میزان کالری زیادی است که می خورید و می سوزانید.

تأثیر بر مغز شما
لپتین توسط سلولهای چربی بدن شما تولید می شود. هرچه چربی بدن بیشتر باشد ، لپتین بیشتری تولید می کنند (۷ منبع معتبر)

لپتین توسط جریان خون به مغز شما منتقل می شود ، جایی که سیگنال را به هیپوتالاموس می فرستد – بخشی که کنترل می کند چه زمانی و چه مقدار غذا می خورید (۸ منبع معتبر)

سلولهای چربی از لپتین استفاده می کنند تا به مغز شما بگویند چربی بدن آنها چقدر است. مقادیر بالای لپتین به مغز شما می گوید چربی زیادی ذخیره شده است ، در حالی که مقادیر کم به مغز شما می گویند که ذخیره های چربی کم هستند و شما نیاز به خوردن دارید (۹ منبع معتبر)

هنگام غذا خوردن ، چربی بدن شما بالا می رود و سطح لپتین شما را بالا می برد. بنابراین ، شما کمتر می خورید و بیشتر می سوزانید .

در مقابل ، هنگامی که شما غذا نمی خورید ، چربی بدن کاهش می یابد و باعث می شود سطح لپتین شما کاهش یابد. در آن مرحله ، شما بیشتر می خورید و کمتر می سوزانید.

این نوع سیستم به عنوان یک حلقه بازخورد منفی و شبیه به مکانیسم های کنترل برای بسیاری از کارکردهای مختلف فیزیولوژیکی مانند تنفس ، دمای بدن و فشار خون شناخته می شود.

خلاصهعملکرد اصلی لپتین ارسال سیگنال به مغز شماست که چربی در سلولهای چربی بدن شما ذخیره می شود.

مقاومت لپتین چیست؟
افرادی که چاق هستند ، سلولهای چربی زیادی در بدن دارند.

از آنجا که سلولهای چربی متناسب با اندازه آنها ، لپتین تولید می کنند ، افرادی که چاق نیز هستند ، سطح لپتین بسیار بالایی دارند (۱۰ منبع معتبر)

با توجه به روشی که قرار است لپتین کار کند ، بسیاری از افراد چاق باید به طور طبیعی میزان مصرف مواد غذایی خود را محدود کنند. به عبارت دیگر ، مغز آنها باید بداند که مقدار زیادی انرژی ذخیره می کنند.

با این وجود ، ممکن است سیگنالینگ لپتین کار نکند. در حالی که ممکن است لپتین فراوان وجود داشته باشد ، مغز آن را نمی بیند (۱۱ منبع معتبر)

این بیماری – که به مقاومت لپتین معروف است – اکنون اعتقاد بر این است که یکی از اصلی ترین عوامل بیولوژیکی در چاقی است (۱۲ منبع معتبر)

هنگامی که مغز شما سیگنال لپتین را دریافت نمی کند ، به اشتباه فکر می کند که بدن شما گرسنه است – حتی اگر بیشتر از انرژی کافی ذخیره شود.

این باعث می شود مغز شما به منظور بازیابی چربی بدن ، رفتار خود را تغییر دهد (۱۳ منبع معتبر، ۱۴ ،۱۵ منبع معتبر) مغز شما سپس تشویق می کند:

بیشتر بخورید : مغز شما فکر می کند که برای جلوگیری از گرسنگی باید بخورید.
کاهش هزینه انرژی: در تلاش برای صرفه جویی در انرژی ، مغز شما میزان انرژی شما را کاهش می دهد و باعث می شود در هنگام استراحت کالری کمتری بسوزانید.
بنابراین ، بیشتر غذا خوردن و ورزش کمتر دلیل اصلی افزایش وزن نیست بلکه نتیجه احتمالی مقاومت لپتین ، نقص هورمونی است (۱۶ منبع معتبر)

برای بیشتر افرادی که با مقاومت لپتین مبارزه می کنند ، خود را مایل به غلبه بر سیگنال گرسنگی محور لپتین در کنار غیر ممکن است.

خلاصهافرادی که چاق هستند دارای سطح بالایی لپتین هستند ، اما به دلیل شرایطی که به مقاومت لپتین معروف است ، سیگنال لپتین کار نمی کند. مقاومت به لپتین می تواند باعث گرسنگی و کاهش تعداد کالری های شما شود.

تأثیر رژیم غذایی
مقاومت به لپتین ممکن است یکی از دلایلی باشد که بسیاری از رژیمهای غذایی نتوانند باعث کاهش وزن درازمدت شوند (۱۷ منبع معتبر، ۱۸ منبع معتبر)

اگر در برابر لپتین مقاوم باشید ، کاهش وزن همچنان باعث کاهش توده چربی می شود ، که منجر به کاهش قابل توجهی در سطح لپتین می شود – اما مغز شما لزوماً مقاومت لپتین را معکوس نمی کند.

با کاهش لپتین ، این منجر به گرسنگی ، افزایش اشتها ، کاهش انگیزه برای ورزش و کاهش تعداد کالری می شود که در هنگام استراحت سوزانده می شود (۱۹ منبع معتبر، ۲۰ منبع معتبر)

مغز شما فکر می کند که گرسنه می شوید و مکانیسم های مختلف قدرتمندی را برای بازیابی چربی از دست رفته بدن آغاز می کنید.

این می تواند یک دلیل اصلی چرا بسیاری از افراد در رژیم غذایی یو – از دست دادن مقدار قابل توجهی از وزن فقط برای به دست آوردن آن پس از مدت کوتاهی پس از آن است.

خلاصهوقتی افراد چربی را از دست می دهند ، سطح لپتین بطور قابل توجهی کاهش می یابد. مغز شما این مسئله را به عنوان یک سیگنال گرسنگی تفسیر می کند و باعث تغییر بیولوژی و رفتار شما می شود تا بتوانید چربی از دست رفته را بازیابی کنید.

چه عواملی باعث مقاومت لپتین می شود؟
چندین مکانیسم بالقوه در برابر مقاومت به لپتین شناسایی شده است.

این شامل (۲۱ منبع معتبر، ۲۲ منبع معتبر):

التهاب: سیگنالینگ التهابی در هیپوتالاموس شما احتمالاً یکی از دلایل مهم مقاومت لپتین در حیوانات و انسان ها است.
اسیدهای چرب رایگان: داشتن اسیدهای چرب آزاد در جریان خون ممکن است متابولیت های چربی در مغز شما را افزایش داده و در سیگنالینگ لپتین اختلال ایجاد کند.
داشتن لپتین زیاد: به نظر می رسد بالا بودن سطح لپتین باعث مقاومت لپتین می شود.
بسیاری از این عوامل با چاقی تقویت می شوند ، به این معنی که می توانید در چرخه شریر افزایش وزن گرفتار شوید و با گذشت زمان به طور فزاینده ای به لپتین مقاوم شوید.

خلاصهعلل احتمالی مقاومت به لپتین شامل التهاب ، افزایش اسیدهای چرب آزاد و سطح بالای لپتین است. هر سه با چاقی بالا می روند.

آیا مقاومت لپتین قابل برگشت است؟
بهترین راه برای دانستن اینکه آیا لپتین مقاوم هستید ، نگاه در آینه است.

اگر چربی بدن زیادی دارید ، به خصوص در ناحیه شکم ، تقریباً به طور حتم مقاوم به لپتین هستید.

کاملاً مشخص نیست که چگونه مقاومت لپتین قابل واژگونی است ، اگرچه تئوری های زیادی وجود دارد.

برخی محققان معتقدند که کاهش التهاب ناشی از رژیم غذایی ممکن است به معکوس مقاومت به لپتین کمک کند. تمرکز بر روی یک سبک زندگی کلی سالم نیز احتمالاً یک استراتژی مؤثر است.

کارهای زیادی هست که میتونی انجام بدی:

از غذاهای فرآوری شده خودداری کنید: غذاهای بسیار فرآوری شده ممکن است یکپارچگی روده شما را به خطر بیاندازند و التهاب را برطرف کنند (۲۳ منبع معتبر)
فیبر محلول بخورید: خوردن فیبر محلول می تواند به بهبود سلامت روده شما کمک کند و ممکن است از چاقی محافظت کند (۲۴ منبع معتبر)
ورزش: فعالیت بدنی ممکن است به معکوس مقاومت لپتین کمک کند (۲۵ منبع معتبر)
خواب: بد خواب است در مشکلات با لپتین (دخیل۲۶ منبع معتبر)
تری گلیسیرید خود را پایین بیاورید: داشتن تری گلیسیرید زیاد می تواند از انتقال لپتین از خون به مغز شما جلوگیری کند. بهترین راه برای کاهش تری گلیسیرید کاهش مصرف کربوهیدرات است (۲۷ منبع معتبر، ۲۸ )
پروتئین بخورید: خوردن مقدار زیادی پروتئین می تواند باعث کاهش وزن اتوماتیک شود ، که ممکن است نتیجه بهبود حساسیت لپتین باشد (۲۹ منبع معتبر)
اگرچه هیچ روش ساده ای برای از بین بردن مقاومت لپتین وجود ندارد ، اما می توانید طولانی مدت در زندگی تغییراتی ایجاد کنید که ممکن است کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

خلاصهاگرچه به نظر می رسد مقاومت لپتین قابل برگشت است ، اما شامل تغییرات قابل توجهی در رژیم غذایی و شیوه زندگی است.
خط پایین
مقاومت به لپتین ممکن است یکی از اصلی ترین دلایلی باشد که افراد وزن خود را افزایش می دهند و چنین سختی را از دست می دهند.

بنابراین ، چاقی معمولاً ناشی از حرص و آز ، تنبلی یا عدم وجود اراده نیست.

در عوض ، نیروهای بیوشیمیایی و اجتماعی قوی نیز در این بازی وجود دارند. رژیم غذایی غربی به طور خاص ممکن است یک راننده منجر به چاقی.

اگر نگران باشید که ممکن است در برابر لپتین مقاوم باشید ، چندین مرحله وجود دارد که می توانید برای زندگی با یک سبک زندگی سالم تر بردارید – و احتمالاً مقاومت خود را بهبود بخشیده یا معکوس کنید.

مطالب مرتبط

راههای طبیعی کاهش کورتیزول

راههای طبیعی کاهش کورتیزول چیست؟ اما قبل از آن آیا میدانیم کورتیزول چیست و چه کارکردی در بدن دارد؟ ۱۱ […]

خواندن ادامه مطلب

فشارخون چیست

فشارخون چیست ممکن است تا کنون با این سوال مواجه شده باشید که فشارخون چیست ؟ فشار خون بالا که […]

خواندن ادامه مطلب